Iluze dosažení trvalého štěstí

Iluze dosažení trvalého štěstí Říká se, a mnozí z nás by tuto myšlenku vzali za svou, že cílem či smyslem života je být šťastný. Ostatně samotné štěstí se objevuje už i na billboardech, kde jej ctnostně přejí úplně každému: „Kéž jsou všechny bytosti šťastny.“

Hon za štěstím je podstatou cesty materiálního i spirituálního člověka. Každý hledá jinou formou a prostřednictvím jiných objektů (či subjektů), které slouží k tomu, aby přinesly toužený pocit štěstí.  

Vypadá to celé hodně nadějně. Čím více budeme prožívat štěstí, tím více budeme se sebou spokojeni.

Jenže ono to nefunguje.

Nevšimneme si (nebo nám to prostě nedojde), že štěstí je stav či pocit, který přichází a odchází, stejně jako jakýkoliv jiný duševní stav. V čase, kdy šťastní nejsme nebo jsme dokonce přímo nešťastní, přichází nespokojenost - zažíváme frustraci z nesplněného životního úkolu.

Nejsem teď šťastný, to znamená, že něco je se mnou špatně, někde dělám chybu. A tak měníme taktiky, techniky a strategie za účelem dosažení štěstí (afirmace, meditace, přijímání, odpouštění, pozorování, děkování, pozitivní myšlení, stálý úsměv na tváři atd.). A vždy na nějakou dobu se zdá, že snad už úspěšně. Než opět pocit štěstí odejde a vystřídá ho blbá nálada, krize či deprese (cože, už zase?).

Proto si (pro klid naší duše) dovoluji navrhnout, abychom konečně uznali, že štěstí nelze dosáhnout či jej udržet. Štěstí (a neštěstí) je něco, co přichází a odchází, v různých intervalech a v různé intenzitě. Být šťastný trvale si nelze vynutit, zaplatit ani nijak jinak zařídit.

Štěstím jsme obdarováváni překvapivě, náhodně a často nečekaně.  Štěstí je dar, který, když k nám přijde, můžeme vychutnat plnými doušky a podělit se o něj s ostatními. Ale je krajně nerozumné pokoušet se jej skladovat či konzervovat.

Štěstí není naší trvalou podstatou, jak se někdy mylně domníváme. Štěstí je nestálé (ano, i štěstí). Je určeno jako dar k okamžité spotřebě a prožití, teď a tady. A protože nejlepší kuchař je hlad, štěstí chutná nejlépe po vytrávení.

Pokud jste štěstí již delší čas neokusili, dovolte mi vás ujistit, že dříve či později vám "shůry" nějaký ten příděl opět nandají. Naštěstí.

Nepohrdejme však malými porcemi a všímejme si i maličkostí. Ostatně jíst méně je zdravější.

Přeji nám dobrou chuť :)

Joshi

PS: Nechť se, prosím, na mne zastánci trvalého štěstí nezlobí, vždyť tato úvaha by neměla mít na trvanlivost jejich štěstí vliv. 
 

Témata tohoto článku: Joshi

Tisk


Přidejte komentář k článku: